Wednesday, November 14, 2012

2012 Dünya Felsefe Günü Mesajı 

2012

Dünya Felsefe Günü

Mesajı

 

Dünya Felsefe Günü bu yıl 15 Kasımda, birçok ülkede ve UNESCO Merkezinde çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

 

UNESCO paydaşlarına, bu yılın kutlamaları için yapacakları diğer etkinlikler yanında, çocuklara ve gençlere yönelik bir etkinlik de yapmalarını önermiş bulunuyor.

 

Önerilen çalışma, şu andaki çocukların ve gençlerin, dünya problemleri karşısında özlemlerini dile getirecekleri bir tartışmanın düzenlenmesi ve bu tartışma sırasında oluşacak “Yarınki Dünya için Nasıl bir Gelecek?” istediklerine ilişkin düşündüklerini kapsayan metinlerin hazırlanmasıdır. Hazırlanan felsefî mesajlar tartışmalara katılanların adlarını ve imzalarını taşıyacak. Metinler bir kapsülün içinde saklanacak ve bu kapsüller elli yıl sonra −2062’de−, bu projeye katılan kuruluşların düzenleyecekleri bir etkinlikle, çocuklar ve gençler tarafından açılacak.

 

UNESCO bizi de bu projeye katılmaya davet etmiş bulunuyor. Ancak bu davet bize çok geç ulaştığından ve hazırlanacak metinlerin 14 Kasıma kadar UNESCO’ya gönderilmesi gerektiğinden, bizim çocukların ve gençlerin özlemleri UNESCO’nun kapsülüne giremeyecektir. Ama elli yıl sonra açılacak böyle bir kapsülü biz de hazırlayabilir ve çocuklarımızın geleceğin dünyasıyla ilgili özlemlerini onda saklayabiliriz.

 

Bunun için felsefe öğretmenlerine ve Üniversitelerimizin Felsefe Bölümlerinin yöneticilerine sesleniyorum: Bu projeye katılmak istiyorsanız, öğrencilerinizin elli yıl sonra nasıl bir dünya görmek istediklerine ilişkin özlemlerini dile getirmelerine ve böyle bir dünyanın oluşması için yapabileceklerine ilişkin düşüncelerini tartışmalarına, sonra da bunun sonuçlarını kapsayan bir metin hazırlamalarına önderlik eder misiniz? Bu metinleri de yıl sonuna kadar Türkiye Felsefe Kurumuna gönderir misiniz?

 

Değerli Meslekdaşlarım, önümüzdeki yılda felsefi bilginin kamu yaşamında biraz daha etkili olması dileğiyle, Felsefe Gününüzü kutluyor, felsefenin aydınlatma işlevini yerine getirmesi için yaptığınız çalışmalarda başarılar diliyorum.

 

                                                                                                 İoanna Kuçuradi

İstanbul, 12 Kasım 2012                                       Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı

                                                                                       

 

 

 

 

No comments: